Projekt

Komunitní zahrada

Co je komunitní zahrada Krejcárek?

Společná zahrada, kde si obyvatele činžovních a panelových domů, kterým chybí zahrádka či možnost aktivnějšího kontaktu s přírodním koloběhem, mohou pronajmout záhonek a pěstovat si na něm, co chtějí a co je jejich srdci či jazyku blízké. Vytváříme prostor pro setkávání, kompostování a kvalitní trávení volného času.

Kde je komunitní zahrada Krejcárek?

Leží na území Prahy 3, sousedí s dětským hřištěm Na Balkáně a se zahradou DDM Praha 3 – Ulita, která pozemek i spravuje.

Je zahrada určená jen k pěstování?

Komunitní zahrada Krejcárek poskytuje kromě záhonků i posezení pro setkávání, pikniky či studium. Nabízíme smysluplné trávení volného času, navazování vztahů (napříč generacemi) a vzdělávací akce.

Kdo projekt financuje a dále se na něm podílí?

Projekt organizuje My.Aktivity o.p.s.. Spolupracujících subjektů je celá řada: nadace Via , Česká spořitelna, Nadace Partnerství, Městská část Praha 3, Hl. město Praha, DDM Praha 3 – Ulita, České lesy s.p., firma Green-decor, Paletky.cz a řada dalších.

V loňském roce měli zahradníci příležitost vyzkoušet si, jak se daří úrodě v nových záhoncích. Kromě opečovávání soukromých zahrádek mohli zahrádkáří obhospodařovat společný bylinný záhon a dosázet rostliny do společných prostor. Většina zahrádkářů plánuje pokračovat v blížící se sezoně.

KZ Krejcárek nabízí a pořádá vzdělávací programy pro děti předškolního věku. Nově bychom chtěli na naší zahradu zvát i cizince žijící na Praze 3 a vytvářet tak nové sousedské vztahy.

 

JAK SPRÁVNĚ KOMPOSTOVAT

KZ Krejcárek spravuje komunitní kompostér, který je umístěn v zahradě DDM Praha 3 – Ulita, u branky spojující Ulitu s hřištěm Městské části Praha 3. Na tento kompostér můžete nosit bioodpad z Vaší domácnosti. Bio odpad je třeba vysypávat z pytlů i z papírových, určených ke kompostování. Veškerý odpad by měl být nasekaný, neměl by být větší cca než velikost palce a to z důvodu rychlejšího a kvalitnějšího rozkladu. Nejlepší metodou je domácí bioodpad rovnou míchat s papírem – natrhaným na malé kousky (např. z plata od vajec nebo ruliček od toaletního papíru, kartonu apod.). Lze vyhazovat i skořápky od vajec, ale je třeba
je nadrtit. Obohacují kompost o vápník, ale samotné se nerozloží.

CO DO KOMPOSTÉRU NEPATŘi?
PLASTY, větší kusy odpadu, kosti a maso.